655266-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av abonnemangsplatser korttidsboende äldre
Referensnummer: ÄLN 2022-00149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar 12 abonnemangsplatser på korttidsboende för äldre med demensinriktning. Avtal kommer att tecknas med en leverantör. Längden på avtalet är totalt sex år inklusive optioner. Startdatum föreslås vara den 1 mars 2023
till och med den 28 februari 2029.
Målet med avtalet är att säkra tillgängligheten av korttidsplatser när behov uppstår, vilket kan ske plötsligt och där placeringen oftast behöver ske samma dag.
Denna upphandling avser 12 platser med demensinriktning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85311100 Äldreomsorg, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen