655393-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader – Kålltorpsskolan ny- och reinvestering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kålltorpsskolan ny- och reinvestering
Beskrivning: Entreprenaden omfattar renovering, ombyggnad, tillbyggnad och nybyggnad inom fastigheten Kålltorp 65:4. Objektet utgörs av en befintlig skolanläggning med en sammanlagd lokalarea (LOA) om cirka 11 230 m². Skolverksamhet för högstadiet, årskurs 7–9, samt resursskola F–9 bedrivs inom anläggningen och kommer att pågå under entreprenadtiden. Befintlig bebyggelse Den befintliga skolanläggningen består av fyra byggnader: • Hus A: Huvudbyggnad med klassrum och övriga skollokaler. • Hus B: Idrottsbyggnad. • Hus C: Byggnad med storkök, matsal och slöjdlokaler. • Hus D: Förrådsbyggnad.
Intern identifierare: N230U26-613
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45453000 Reparation och renovering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Kålltorpsskolan ny- och reinvestering