Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sänglinnen, täcken och kuddar
Referensnummer: 22/132
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39512000 Sänglinne
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser 100 000 sänglinnen (påslakan örngott och underlakan)
50 000 kuddar och 50 000 täcken för leverans inom 6 månader efter avtalstecknandet. Därefter ska MSB ha rättigheten att beställa ytterligare sänglinnen, kuddar och täcken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande:
Karlstad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen