655466-2023 - ResultatSverige-Uppsala: System för registrering och undersökningsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EKG, blodtrycksmätare, registerpapper
Referensnummer: VF2021-00057
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33120000 System för registrering och undersökningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Blodtrycksmanschetter och mätare, stetoskop, defibrilleringselektroder, EKG-elektroder, EKG- och ultraljudsgeler, prober och medicinska registreringspapper mm.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2021-00057 EKG, blodtrycksmätare, registerpapper
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar de produktgrupper som framgår av bifogad artikelspecifikation. Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:
23 000 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 135 000 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2023-04-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2025-03-31
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33121500 EKG
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen