655491-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Profilprodukter
Referensnummer: SVEA220153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Svealandstrafiken AB, välkomnar anbudsgivare att lämna anbud inom upphandling av profilprodukter. Syftet med denna upphandling är att tillgodose Svealandstrafikens behov av profilprodukter för intern och extern synlighet för Svealandstrafiken.
Svealandstrafiken AB nedan kallad Köparen, ansvarar på uppdrag från Kollektivtrafikmyndigheterna i Region Västmanland och Region Örebro Län för att utföra linjetrafik och viss skoltrafik i respektive län. Köparen utför detta främst i egen regi men också via upphandlad trafik. Köparen har idag en bussflotta på cirka 325 bussar som är 100 % fossilfria. Köparen innehar 12 styck bussdepåer i Örebro län och Västmanlands län. Vår värdegrund sammanfattas med ordbilden SVEA som bygger på fyra ord: Samverkande, Värdeskapande, Engagerande och Ansvarstagande.
Mer information om köparen finns på www.svealandstrafiken.se
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18530000 Presenter och priser, 18936000 Textilpåsar, 22462000 Reklammaterial, 30192000 Kontorsmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och syfte
Svealandstrafiken AB, organisationsnummer 556555-3350, välkomnar anbudsgivare att lämna anbud inom upphandling av profilprodukter. Syftet med denna upphandling är att tillgodose Svealandstrafikens behov av profilprodukter för intern och extern synlighet för Svealandstrafiken.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
Svealandstrafiken ABSvealandstrafiken AB nedan kallad Köparen, ansvarar på uppdrag från Kollektivtrafikmyndigheterna i Region Västmanland och Region Örebro Län för att utföra linjetrafik och viss skoltrafik i respektive län. Köparen utför detta främst i egen regi men också via upphandlad trafik. Köparen finns idag representerade i Västerås, Örebro, Odensbacken, Lindesberg, Fagersta, Köping, Askersund, Laxå och Sala. Fr.o.m. december 2022 är Köparen även representerad i den linjelagda kollektivtrafiken i de norra länsdelarna av Örebro län, omfattande kommunerna Nora och Hällefors. Köparens uppdrag kommer efter hand att utökas till att omfatta hela Region Örebro län.100% Fossilfri bussflottaKöparen har idag en bussflotta på cirka 325 bussar som är 100 % fossilfria. Varje dag, i snitt över året, reser mer än 65 000 personer med Köparen i både Örebro län och Västmanlands län. Köparen innehar i dagsläget 12 styck bussdepåer, varav 8 styck finns i Örebro län och resterade 4 i Västmanlands län. Köparen har i dagsläget cirka 1 100 anställda.Köparens värdegrundVår värdegrund sammanfattas med ordbilden SVEA som bygger på fyra ord:
Samverkande: Vi arbetar tillsammans i team med ett öppet och inkluderande klimat och vi sätter kundens bästa i fokus.
Värdeskapande: Vi skapar bestående värde i form av affärsmässig samhällsnytta tillsammans med våra intressenter.
Engagerande: Vi engagerar oss själva och andra och gör alltid vårt bästa för att få nöjda kunder och stolta ägare.
Ansvarstagande: Vi tar ansvar varje dag, året runt genom att leverera en säker, trygg och hållbar kollektivtrafik.