655526-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Revision – Revisionstjänster 2026, Höör
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Revisionstjänster 2026, Höör
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för Revisionstjänster för löpande revision och successiva avrop under avtalstiden. Upphandlingen avser sakkunniga till revisorerna i Höör kommun för granskning av styrelse, nämnder, beredningar och stiftelser, samt sakkunniga till lekmannarevisorerna för finansiell revision av kommunens bolag. Upphandlingen avser också yrkesrevision (auktoriserade och godkända revisorer) för den lagstadgade finansiella revisionen i kommunens bolag. Kommunen tecknar avtal avseende sakkunnigt biträde till förtroendevalda revisorer och sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna. Bolagen tecknar avtal avseende sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna när det gäller rörliga uppdragsdelar och yrkesrevisor.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79212000 Revision
Ytterligare klassificering (cpv): 79210000 Redovisning och revision
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Höör kommun
Beskrivning: Revisionstjänster
Intern identifierare: Höör kommun
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Höörs Fastighet Bostad AB (HFAB)
Intern identifierare: Höörs Fastighet Bostad AB (HFAB)
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Höörs Fastighet Lokal AB (HFL)
Intern identifierare: Höörs Fastighet Lokal AB (HFL)
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Höörs Kommunhus AB
Intern identifierare: Höörs Kommunhus AB