655535-2023 - ResultatSverige-Lund: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicinsk service plan 10, Regionservice plan 09
Referensnummer: 83010200-408645-52004 och 52005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innefattar två delprojekt:
Regionservice plan 09, totalt ca 3000 kvm där bland annat ska utföras. Skapa ca 500 kvm dedikerad rangeringsyta, utvidga bårhusets kylrum, säkerställa att hygienkrav uppnås mm.
Medicinsk service plan 10, totalt ca 750 kvm där bland annat ska utföras. Ombyggnad inom provtagningen med robot för hantering av prover, Ombyggnad inom Patologens verksamhetsrum samt ny utrustning mm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213210 Kylutrymmen, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331230 Installation av kylutrustning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen