2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kliniskt kunskapsstöd
Beskrivning: Region Kronoberg avser att upphandla licenser till en medicinsk kunskapsdatabas som i huvudsak ska fungera som kliniskt beslutsstöd för specialistläkare inom regionens hälso- och sjukvårdsverksamhet. Vidare omfattar upphandlingen även ett tillhörande stöd för evidensbaserad läkemedelsinformation och läkemedelsinteraktioner och läkemedelsjämförelser. Licenserna ska omfatta 470 specialistläkare och 257 ST-läkare.
Intern identifierare: 25RS931
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48180000 Medicinsk programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 79980000 Prenumerationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000