655578-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Låssmedstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lås och låstjänster KS2023/1028
Referensnummer: 23/76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun genom Lunds kommuns upphandlingsenhet, inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbud avseende upphandling av ramavtal avseende låsprodukter och lås tjänster samt service, underhåll och reparation av dörrautomatik (även benämnt lås och lås tjänster)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44521100 Lås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Upphandlingen omfattar leverans av låsprodukter och låstjänster inklusive service, underhåll och reparation av dörrautomatik, härefter gemensamt benämnt ”Uppdraget” för Lunds kommun.
Med låsprodukter, härefter ”Varorna”, avses varor så som låssystem, cylindrar, nycklar (och nyckelkopior), behör, andra förekommande tillbehör inom mekaniska lås, dörrstängare, dörröppnare, automatiska dörrstängare och -öppnare samt elektroniska lås som inte är kopplade till ett passersystem.
Varorna omfattar mekaniska lås, men det kan i framtiden även komma att omfatta elektroniska lås, elektromagnetiska lås eller andra typer av lås som är relevanta för verksamheten.
Med låstjänster, härefter ”Låstjänsterna”, menas vanligt förekommande låssmedsarbeten på inner- och ytterdörrar till olika bostäder och lokaler. Låstjänsterna kan avse t.ex. montering, installation, reparation och byte av låssystem och dörrautomatik, upplåsning av dörrar och reparation av dörr för att få en fungerande dörr med låsfunktion. Låstjänsterna består också i att vara behjälplig vid projektering och implementering av nya låssystem.
Upphandlingen omfattar även återkommande service av dörrautomatik, härefter ”Servicearbetena” inom samtliga av Lunds kommun ägda fastigheter. Vid behov ska underhåll och reparationer utföras på dessa.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Upphandlingsdokumenten”. Beställaren avser att teckna ramavtal enligt följande. Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) leverantörer
Om det inte föreligger tillräckligt många anbud som uppfyller kraven enligt upphandlingsdokumenten kommer ramavtal att tecknas med färre antal leverantörer.
Ramavtal kommer att tecknas med de tre leverantörer]som lämnat de ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden.
Fördelningen av uppdragen, avrop från ramavtalet kommer att ske enligt rangordning.
För information om avtalstid, se under rubriken ”Avtalstid”. Beräknad avtalsstart är första maj 2024
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign.
Endast elektroniska anbud accepteras.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den .
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Omfattning
Beställaren äger i enlighet med vad som anges i ramavtalet under avtalstiden avropa låsprodukter och låstjänster samt service, underhåll och reparationer av dörrautomatik från leverantören på det sätt och i enlighet med de villkor som anges i avtalshandlingarna. Leverantören ska vid avrop utföra uppdraget i enlighet med vad som anges i avtalshandlingarna. I avropshandling (eller i bilagor till denna) kommer beställaren att redovisa uppdragets omfattning i detalj.
Avrop från ramavtalet avser låsprodukter och låstjänster samt service, underhåll och reparationer av dörrautomatik.
Takvolymen för hela avtalsperioden inklusive förlängningsklausuler avseende Lund kommuns ramavtal uppgår till tolv miljoner miljoner kronor.
Beställaren garanterar ingen volym och förbehåller sig rätten att gå ut med separata upphandlingar där låstjänster, låsprodukter och dörrautomatik ingår som en del i större projekt, t.ex. totalentreprenader av ny- eller ombyggnationer samt underhållsprojekt.
Leverantören är skyldig att utföra uppdraget i enlighet med beställarens avrop.