655643-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Uthyrning av egen fast egendom – 2025 Hyresvärdsupphandling Hälsocentral samt Ambulansstation i Älvsbyn
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel2025 Hyresvärdsupphandling Hälsocentral samt Ambulansstation i Älvsbyn
BeskrivningDetta projekt avser upphandling av en hyresvärd som låter uppföra en Hälsocentral samt Ambulansstation i Älvsbyn som denne sedan hyr ut till Region Norrbotten. Hyresvärden ansvarar för uppförandet av Hälsocentralen samt Ambulansstationen genom ny-, till- eller ombyggnation utefter Region Norrbottens krav och specifikationer. Hyresvärden projekterar och ansvarar för byggentreprenaden samt ansvarar för alla underleverantörer i projektet. Upphandlingen avser Hyreskontrakt på tjugo (20) år för uthyrning till Region Norrbotten.
Intern identifierare25/389
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 70130000 Uthyrning av egen fast egendom
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000