65569-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR-system
Referensnummer: KS-UH/2022:7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser nyttjanderätt för, ett på marknaden befintligt HR-system, som tjänst (SaaS) det vill säga leverantören ansvarar för hosting, förvaltning, löpande drift, övervakning, back-up samt utbildning, utveckling och support under en avtalsperiod på 8 år med möjlighet för kommunen att förlänga avtalet med minst två år i taget, dock med sammantaget maximalt 8 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsperiod på 8 år med möjlighet för kommunen att förlänga avtalet med minst två år i taget, dock med sammantaget maximalt 8 år.