65573-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
KAKS Lilla frukt o grönt & lilla mejeri
Referensnummer: 20/218
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling gällande Frukt och grönt & lilla mejeri (KAKS) samt Arboga kommunalteknik
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till anbudsgivning på Frukt och grönt & lilla mejeri
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal för Köping, Arboga, Kungsör och Surahammar (KAKS), samt Arboga kommunaltekniks behov av frukt, grönt, potatis samt mejeriprodukter.Upphandlingen samordnas av Örebro kommuns upphandlingsenhet och baseras på de villkor och förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument inklusive bilagor, för leverans till de upphandlande myndigheterna (UM). Varje enskild kommun är en UM som fattar beslut och tecknar sina egna ramavtal. Mer information om UM finns att läsa på respektive kommuns hemsida.
2019-01-01-2019-12-31 köpte kommunerna frukt, grönt och potatis för ca 5,8 miljoner
2020-01-01-2020-12-31 köpte kommunerna frukt, grönt & potatis för ca 5 miljoner kronor
2019-01-01-2019-12-31 köpte kommunerna mejeri för ca 2,2 miljoner kronor
2020-01-01-2020-12-31 köpte kommunerna mejeri för ca 1,7 miljoner kronor
Avtalsperiodens längd är 2 år från och med tidigast 2022-05-01. Med möjlighet till förlängning upp till 1+1 år. Från och med tidigast 2022-05-01. Uppskattad volym under avtalsperioden är ca 35,6 mkr. Se volym per kommun nedan. Angivna volymer baseras på 2020 års inköpsstatistik. Ramavtalets maximala takvolym 38mkr. Upphandlingen omfattar cirka 120 leveransadresser.
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Orgnr: Volym upphandlande myndigheter 202021 20 00 - 2114 Köpings kommun (3 500 000 SEK)21 20 00 - 2122 Arboga kommun (400 000 SEK)
55 92 10 - 6446 Arboga kommunalteknik (1 300 000 SEK) 21 20 00 - 2056 Kungsörs kommun (1 300 000 SEK)21 20 00 - 2031 Surahammars kommun (1000 000 SEK)
Total volym för 2020 är ca 7 500 000 kronor
Angiven uppskattad volym är ungefärlig och ska inte betraktas som bindande. Anbud lämnas för samtliga kommuner.
Välkomna att lämna anbud!