See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Projekterande konsulter Byggnadskonstruktion och Geo
Beskrivning: Locum avser anskaffa ett Ramavtal Projekterande Konsulter inom Byggnadskonstruktion och Geoteknik. Ramavtalet omfattar att konsulten är tillgänglig för uppdrag inom fackområdena byggnadskonstruktion och geoteknik inom sjukhusmiljö på de villkor som anges i Ramavtalet och respektive avrop. Ramavtalet i sig innefattar inget konsultuppdrag utan för varje enskilt Uppdrag krävs en skriftlig beställning i enlighet med vad som anges i Ramavtalet. Tjänsterna innebär exempelvis, men inte begränsat till, projektering, utredningar, upprättande av kalkyler och förfrågningsunderlag. Ramavtalet är indelat i fem (5) sjukhusområden och målet är att teckna ramavtal med fem (5) stycken leverantörer som antas som rangordnad 1, 2 och 3 på olika sjukhusområden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105610:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71325000 Konstruktion av grundkonstruktion, 71300000 Ingenjörstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten