655778-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Bromölla: Medicinska informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för äldreomsorg, LSS, hälso- och sjukvård samt individ och familjeomsorg.
Referensnummer: KS 2022/786
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48814000 Medicinska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar verksamhetssystem för äldreomsorg, LSS, hälso- och sjukvård samt individ och familjeomsorg i Bromölla kommun.
Upphandlande myndighet avser teckna avtal under 6 år med rätten till automatisk förlängning upp till 8 år, fördelat över fyra (4) stycken tvåårsperioder.
Målet med denna upphandling är att ge Bromölla kommun ett modernt IT-stöd för arbetet inom äldreomsorg, LSS, hälso- och sjukvård samt individ och familjeomsorg samt att genom införande av ett nytt system öka digitalisering och automatiserade processer, underlätta för medarbetarna att få mer tid över för den enskilde individen och dennes behov, underlätta för medarbetares arbete i processerna att göra rätt samt att genom verksamhetssystemet säkerställa att lagar och avtal inom SoL, LSS och HSL följs.
Verksamhetssystemet upphandlas som tjänst (Software as a Service, SaaS-tjänst), för att kommunen ska kunna lägga fokus på sina kärnuppgifter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48517000 IT-programvara, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 85311100 Äldreomsorg, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen