655810-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Ramavtal Sittande Positioneringshjälpmedel
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Sittande Positioneringshjälpmedel
Beskrivning: Medicintekniska produkter avsedda att positionera och stabilisera kroppen som t.ex bälten, selar, avancerade nackstöd och avancerade ryggstöd för montering på rullstol och arbetsstol.
Intern identifierare: KSN-2024-02362
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Medicintekniska produkter avsedda att positionera och stabilisera kroppen som t.ex bälten, selar, avancerade nackstöd och avancerade ryggstöd för montering på rullstol och arbetsstol.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: A1 Höftbälte
Beskrivning: Vuxna med behov av positionering i sittande för att motverka framåtglidning och i viss mån rotation/tippning av bäckenet.
Huvudklassificering (cpv): 33196000 Medicinska hjälpmedel
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: A2 Höftbälte rotation
Beskrivning: Bälten och selar till rullstolar för vuxna med behov av stöd för att få bra position i sittande läge samt att hindras från att glida framåt och rotera/tippa bäckenet.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: B Bröstsele
Beskrivning: Bälten och selar till rullstolar för vuxna, som från några timmar upp till all vaken tid har behov av stöd för att bibehålla en upprätt position i sittande och hindras att falla framåt och/eller rotera/tippa överkroppen.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: C Elastisk universalband/bälte
Beskrivning: Elastiskt universalband/bälte avsett för vuxna som, från några timmar upp till all vaken tid, har behov av att bibehålla sin kroppsposition till exempel för att stabilisera bål eller ben.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: D Vristsele
Beskrivning: Bälten och selar till rullstolar för vuxna som från några timmar upp till all vaken tid har behov av att fixera fötterna/vristerna för att få en bra position i sittande läge.
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: E Vadband och vadmatta
Beskrivning: Bälten och selar för vuxna, som från några timmar upp till all vaken tid har behov av att stödja underben för att få en bra position i sittande position och för att hindras från att skada fötter och ben.
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: F Avancerade nack- och huvudstöd
Beskrivning: Huvudstöd och nackstöd avsedda för rullstolar till vuxna personer med behov av extra stöd för huvud och nacke för att uppnå och bibehålla väl fungerande postural position. Produktens syfte ska vara att underlätta vardagliga aktiviteter såsom matsituation, kommunikation samt underlätta andning
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: G1 Fast rygg - enkel
Beskrivning: Målgrupp är personer med behov av stabilt stöd för att uppnå och bibehålla väl fungerande postural position.
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: G2 Fast rygg - avancerad
Beskrivning: För personer med asymmetrisk anatomi och behov av stabilt stöd för att uppnå och bibehålla väl fungerande postural position.