655853-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektriska tjänster för Gävle Energi AB
Referensnummer: 13171
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Utförande av elektriska tjänster. Genomförande av olika om- och tillbyggnadsprojekt vad gäller elnät (över och under 1000V), mätarbyten, skötsel av belysning, elektriska installationer, byggnation av fastighetsnät samt i den löpande driften.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45232200 Arbeten för kraftledningar, 45232220 Byggnation av undercentral, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen