655876-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Stora containrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Containrar och tillbehör 2021
Referensnummer: UVA-2021-01636
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44613000 Stora containrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Upphandlingen avser ramavtal för avrop av containrar, utrustning och tillbehör för bruk på beställarens återvinningscentraler (ÅVC:er) och i beställarens övriga verksamheter..
Beställaren kommer att tilldela och upprätta ramavtal för successivt avrop under avtalstiden med tre (3) leverantörer. Tilldelning av uppdrag sker antingen genom rangordning eller genom förnyad konkurrensutsättning.
Frågor om upphandlingsdokumenten ska ställas via funktionen för Frågor och Svar direkt i ärendet i TendSign.
Sista dag för att ställa frågor är 2022-01-11
Sista anbudsdag är 2022-01-18 23:59​
Beräknad avtalsstart 2022-02-16
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet är Uppsala Vatten och Avfall AB.
Beställaren kommer att tilldela och upprätta ramavtal för successivt avrop under avtalstiden med tre (3) leverantörer. Antagna leverantörer ska under hela ramavtalstiden erbjuda beställaren containers efter efterfrågat behov som beställaren avropar från ramavtalet. Tilldelning av uppdrag sker antingen genom rangordning eller genom förnyad konkurrensutsättning.
Ett initialt avrop av ett antal containrar och utrustning kommer att tilldelas till leverantör rangordnad nummer ett (1) varefter avrop kommer att ske löpande enligt avropsförfarande vid behov.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14 § LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter,samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.
I dagsläget består vår containerflotta av ca 160 containrar. Behovet av att förnya och byta ut dessa varierar beroende på slitage. Avtalet innehåller inte några utfästelser att avropa en viss volym under avtalsperioden. Det verkliga utfallet är helt beroende av vilka behov som uppstår under avtalets löptid och antagen leverantör förväntas ha kapacitet att leverera utifrån faktiskt behov. Den takvolym som ramavtalet maximalt kommer att omfatta uppskattas till 5 MSEK. Om ramavtalets omsättning uppgår till takvolymen upphör avtalet omedelbart att gälla.
Köparen har för avsikt att styra inköpen mot detta ramavtal. Detta ramavtal innebär emellertid ingen exklusiv rätt för leverantören att tillhandahålla de varor/tjänster som finns på avtalet.
Sista dag för att ställa frågor är 2022-01-11Sista anbudsdag är 2022-01-18 23:59 Avtalets inledande avtalstid är två (2) år ("grundavtalsperiod"). Om Uppsala Vatten och Avfall AB inte skriftligen säger upp avtalet till upphörande senast två (2 ) månader före grundavtalsperiodens slutdatum så löper avtalstiden på som längst i ytterligare 1+1 år ("optionsavtalsperiod"). Under optionsavtalsperioden så har Uppsala Vatten och Avfall AB rätt att skriftligen säga upp avtal till upphörande med två (2) månaders uppsägningstid.
Om avtalsstarten av någon anledning skulle fördröjas förskjuts avtalstiden i motsvarande utsträckning.