Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel på rekvisition 2022 del 2, SLL450
Referensnummer: FSN 2021-0512
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av läkemedel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 75 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I huvudsak gäller det upphandling av läkemedel vi nyligen upphandlade (SLL450, 2022) men där vi fick dåliga eller ofullständiga anbud. I några fall gäller det läkemedel som tidigare upphandlats nationellt och som går över till nationell hantering.