655952-2023 - ÄndringSverige-Visby: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyrtvätt Arbetskläder
Referensnummer: RS 2023/1313
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland avser upphandla hyrtvätt och tvätt av arbetskläder till storkök, restauranger, serveringsställe och hemtjänst.
Upphandlingen omfattar i kökskläder till ca 60 medarbetare och hemtjänstkläder till ca 240 medarbetare.
Vid avtalets start ska arbetskläder till samtlig kökspersonal kunna levereras.
Arbetskläder hyrtvätt till hemtjänstpersonal kommer succesivt införas under avtalstiden.