65597-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grundläggande psykoterapiutbildning i KBT
Referensnummer: DU-UPP18-0036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell upphandling.
Upphandlingen avser ramavtal för uppdragsutbildning i Grundläggande psykoterapiutbildning i Kognitiv beteendeterapi (KBT) till Landstinget Sörmland i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget.
Uppdragsutbildning Grundläggande psykoterapiutbildning i Kognitiv beteendeterapi till Landstinget Sörmlands syfte är att ge sådana kunskaper och färdigheter som fordras för att under handledning kunna bedriva psykoterapi med inriktningen kognitiv beteendeterapi.
Division Psykiatri/funktionshinder ser ett behov av att utbilda medarbetare från olika yrkeskategorier i grundläggande psykoterapiutbildning kognitiv beteendeterapi motsvarande 45 högskolepoäng + handledning. I divisionen ingår Barn- och ungdomspsykiatrin, vuxenpsykiatrin och Habiliteringsverksamheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80300000 Högre utbildning, 80320000 Medicinsk utbildning, 80430000 Vuxenundervisning på universitetsnivå
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen