2. Förfarande
Förfarande
Titel: Verksamhetsmodellering
Beskrivning: Försvarsmakten är en organisation som är i ständig förändring och detta medför ett behov att över tiden kunna genomföra modellering av hur den framtida organisationen och dess verksamhet ska se ut. Beroende på det försämrade säkerhetspolitiska läget har politiska beslut fattats som innebär att Försvarsmakten kommer att gå in i en period av mycket omfattande tillväxt, den största sedan 1930-talet. Försvarsmaktens kommande tillväxt kommer att leda till ett utökat behov av verksamhetsmodellering. Detta ramavtal behöver på ett flexibelt sätt ta höjd för denna utveckling. Verksamhetsmodelleringarna genomförs främst inom områdena produktionsplanering, logistik och personalförsörjning inom en verksamhet vilken har till syfte att skapa beredskap och initiera och stödja insats. Syftet med upphandlingen är att tillgodose Försvarsmakten behov avseende stöd inom verksamhetsmodellering.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75220000 Försvarstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:137499:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Hänvisning till upphandlingsdokumentet.