2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling Lokaltrafik 2025-2028
Beskrivning: Kalix kommun infordrar härmed anbud för utförande av busslinjetrafik inom Kalix tätort på uppdrag av Kalix kommun. Upphandlingen utförs som öppen upphandling enligt Lag om upphandling inom områdena vatten, energi, transporter och posttjänster, SFS 2007:1092.
Intern identifierare: SBN-2024-00178-05
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
Ytterligare klassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000