656164-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårdstjänster
Referensnummer: 2023/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektets läge
Fastigheterna är belägna i:Kiruna kommun
Omfattning
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av lokalvård. Arbetet kommer att utföras i offentliga lokaler såsom äldreboenden, förskolor, skolor, och övriga liknande byggnader och lokaler, arbetet kan även komma att utföras i bostäder. Kirunabostäder och Kiruna Näringsfastigheter äger och förvaltar totalt cirka 2 160 lägenheter, 28 000 m2 kommersiella lokaler samt förvaltar ca 190 000 m2 kommunala verksamhetslokaler såsom skolor, äldreboenden, badhus, sporthallar och liknande åt Kiruna kommun. Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av tjänster inom lokalvård. Förutom löpande lokalvård kan det förekomma uppdrag vid särskilda evenemang, fönsterputsning och andra relaterade tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen