656360-2023 - ÄndringSverige-Timrå: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad – Räddningsstation i Sundsvall
Referensnummer: UH-2022-117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar byggentreprenad avseende nybyggnation av heltidsstation i Sundsvall åt MRF samt SOS Alarm AB med en BTA på ca 8 000 m2.
Entreprenaden sker genom en totalentreprenad i partnering, enligt bilagt förfrågningsunderlag.