Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dokument- och ärendehanteringssystem till Samhällsutvecklingskontoret
Referensnummer: SBN 2017/20-09
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun (nedan kallad kommunen) inbjuder härmed leverantörer att lämna anbud i upphandling avseende dokument- och ärendehanteringssystem till Samhällsutvecklingskontoret.
En leverantör kommer antas för uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48800000 Informationssystem och servrar, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudet ska omfatta en kommunlicens med fritt antal användare för ett system som fungerar att installeras lokalt på kommunens servrar i den miljö som beskrivs i bilaga 1 "Information om arbetssätt, Processer och IT-miljö".
Anbudet ska även omfatta ett system som är en standardlösning med möjlighet till anpassning för Kommunens hantering av projektdokument och projekt.