65650-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tjänster avseende drift och utveckling av webbplattform
Referensnummer: UH-2019-120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser Tjänster omfattande förvaltning och utveckling av Beställarens Webbapplikationer, externa Webbplattform och autentiseringslösning inklusive testmiljöer.
Tjänsterna omfattar bland annat:
- Drift, support och förvaltning av befintliga Webbapplikationer baserade på Webbplattformen samt utveckling av nya applikationer vid Beställarens behov.
- Utveckling, drift, support och förvaltning av autentiseringslösning, baserad på Identity Server från Ubisecure (Autentiseringslösning).
- Förvaltning och underhåll av Webbplattform, funktioner och applikationer för att proaktivt säkerställa funktionalitet och säkerställa fungerade integrationer för systemet.
- Ny- och vidareutveckling av nya funktioner och applikationer enligt Beställarens behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förfrågan avser, kortfattat och inte uttömmande, Webbapplikationstjänster, Plattformstjänster, Rapportering och koordinering av Externa och interna förvaltningstjänster, incidenthantering och utveckling av Beställarens Webbapplikationer. Option för ny Autentiseringslösning är ett ramavtalsvillkor som Anbudsgivare ska acceptera (se punkten 3.4 Option - Autentiseringslösning i bifogat Ramavtal). Det huvudsakliga syftet med den rubricerade upphandlingen är att teckna Ramavtal med en (1) Anbudsgivare som blir en naturlig partner i Ellevios ”webbresa” – en partner som, genom sitt engagemang och arbete, bland annat kommer att bidra till förbättringar avseende Användarens upplevelser.
Visionen för Webben är att det ska bli den kanal som majoriteten av Användarna väljer först för att söka information och utföra sina ärenden. Tjänsterna i enlighet med denna upphandling:Applikationsdrift, Förvaltning,underhåll, support, incidenthantering