Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av gatu- och parkbelysning, Hisingen
Referensnummer: SMF-2023-05797
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadsmiljöförvaltningen inbjuder till att lämna anbud på drift och underhåll av gatu- och parkbelysning inom område Hisingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45316110 Installation av vägbelysning, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 50232100 Underhåll av gatubelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I entreprenaden ingår eldriftansvar och ansvar för att belysningsanläggningen fungerar i alla dess delar. Vissa arbeten ingår i årsarvode, andra ersätts efter utförd åtgärd. Kontraktstiden löper från 2024-04-01 till 2028-03-31, med rätt för beställaren till i ytterligare 2+2 år.