656883-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sandupptagning Avesta 2022
Referensnummer: GNU 2021/167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar sandupptagning efter vinterns halkbekämpning på det kommunala vägnätet där sanden skall transporteras till av Beställaren anvisad plats inom Avesta kommun. Vid behov kan även Avesta Industristad och Gamla Byn AB avropa tjänster.
Specifikt avrop kan tillkomma för underhållssopning. Uppdraget kan kräva resurser i form av arbetsmaskiner, förare och övrig personal.
Cykelvägar och centrumparkeringar i centrala Avesta kan avropas vid behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 080 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avesta - Sandupptagning och underhållssopning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90612000 Gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen avser att teckna avtal med en leverantör per grupp för utförande av både sandupptagning och underhållssopning.
Avtal kommer att tecknas separat för följande grupper:
-          Avesta
-          Krylbo, Nordanö och Lund
-          Karlbo
-          Skogsbo
-          Fors
-          Horndal, By och Näs
Krylbo, Nordanö och Lund - Sandupptagning och underhållssopning
Del nr: 2
Karlbo - Sandupptagning och underhållssopning
Del nr: 3
Skogsbo - Sandupptagning och underhållssopning
Del nr: 4
Fors - Sandupptagning och underhållssopning
Del nr: 5
Horndal, By och Näs - Sandupptagning och underhållssopning
Del nr: 6