656887-2023 - ResultatSverige-Umeå: Tillhandahållande av språkkurser
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Språkutbildning
Referensnummer: RS 1909-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80580000 Tillhandahållande av språkkurser
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser språkutbildning i svenska till vårdpersonal som har svenska som andra språk.
Språkutbildning för tillräcklig språknivå enligt GERS för legitimation för arbete inom hälso- och sjukvården och omfattar:
• Rekryterad vårdpersonal från utlandet
• Rekryterad vårdpersonal med utländsk vårdutbildning
• Anställd vårdpersonal
Uppdraget kan i enskilda fall även omfatta språkutbildning till medföljande partner eller enbart språktestning av vårdpersonal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maximal volym som kan avropas är totalt 90 utbildningsplatser under ramavtalets löptid.