656909-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av lokalvårdstjänster till Stockholms stads kommunala grund- och gymnasieskolor, område Söderort och Hässelby-Vällingby
Referensnummer: 2.4.2-1628/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser daglig regelmässig lokalvård samt tilläggs-, underhålls- och lovstädning åt utbildningsförvaltningens kommunala grund- och gymnasieskolor. Daglig regelmässig lokalvård och underhållstjänster ingår i det fasta priset medan tilläggs- och lovstädning beställs separat.
Skolorna är uppdelade geografiskt i följande områden:
1. Skärholmen-Hägersten 18 skolor, cirka 111 000 m²
2. Farsta-Skarpnäck 13 skolor, cirka 91 200 m²
3. Enskede-Älvsjö 18 skolor, cirka 113 300 m²
4. Hässelby-Vällingby, 10 skolor, cirka 47 950 m²
Skolor som idag har lokalvård i egen regi kan avropa från detta avtal.
Avtalstiden är preliminärt från 2023-11-01 till och med 2025-10-31, med möjlighet till förlängning i 1 + 1 år.
Det totala kontraktsvärdet uppskattas till cirka 65 miljoner kronor per år.
Utvärderingen av de ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden kommer att ske utifrån utvärderingsgrund bästa förhållande mellan pris och kvalitet.
Utbildningsförvaltningen avser att teckna avtal med högst två (2) leverantörer inom varje anbudsområde förutsatt att giltiga anbud inkommer och rangordna dem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen