Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder för inomhus miljö
Referensnummer: UPP-2022/077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun, bjuder härmed in anbudsgivare att lämna anbud inom rubricerad upphandling, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Upphandlingen omfattar köp och leverans av arbetskläder för inomhus miljö. Arbetskläderna kommer bland annat användas av personal inom:
· vård och omsorg
· vaktmästeri
· förskola och skola
· kök
· kultur och fritid
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18300000 Klädesplagg, 18400000 Specialkläder och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen