657020-2023 - ResultatSverige-Malmö: Kemiska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier
Referensnummer: 2023-015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för kemikalier:
CaCO3 (Kalkstensmjöl, krita
Släckt kalk
Natronlut 50%
Saltsyra 34%
Järn(III)klorid
Kemikalie för antiscaling
Lösning för utfällning av tungmetaller i processvatten
TMT fällningsmedel
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24210000 Oxider, peroxider och hydroxider, 24213000 Släckt kalk, 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen