Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internt verksamhetsavfall
Referensnummer: UVA-2023-01866
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser utställning, tömning och hemtag av containers och kärl av bolagets verksamhetsavfall, ett flertal l fraktioner av både icke farligt avfall och farligt avfall. Upphandlingen avser även hyra av containers, samt tömning av oljeavskiljare. Som option ska följande tjänster kunna avropas: Hyra av FA-skåp samt rapportering till Naturvårdsverket av FA- avfall.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44613800 Avfallscontainrar, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen