Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sotning och brandskydd
Referensnummer: UH-2023-125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Efterfrågad tjänst omfattar rengöring och brandskyddskontroll enligt Lag (2003:778) om skydd mot olyckor (LSO) och förordningen (2003:789) om skydd mot olyckor (FSO), i Motala kommun, Vadstena kommun och Ödeshög kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75251110 Brandskyddstjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90915000 Ugns- och skorstenssotning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen