2. Förfarande
Förfarande
Titel: Jonbytarmassa
Beskrivning: Förhöjda halter av pfas-ämnen i inkommande råvatten till vattenverk i Halmstad kräver en upprustning av beredningen. Processen har dimensionerats för en tvåstegsbehandling med jonbytesmassa där vatten trycksätts från råvattenbrunnarna, filtreras genom ett mekaniskt filter (10 um) och därefter behandlas i ett kontinuerligt flöde genom två behållare gjorda av rostfritt stål med nedåtgående flöde. Upphandlingen har tidigare annonserats.
Intern identifierare: LBVAAB-2024/00420-2
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24962000 Vattenreningskemikalier
Ytterligare klassificering (cpv): 42912330 Vattenreningsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000