657181-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompetensportal
Referensnummer: RS/570/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att upphandla ett IT-stöd för chefer, utbildare, medarbetare och med möjlighet till hängavtal för länskommuner och samverkansparter, för systematisk kompetensförsörjning, kompetenshantering, personalhantering och rekrytering, inklusive möjlighet till pre- on och off-boardingprocesser i samverkan med andra system. Syftet är även en gemensam lärplattform för webbaserat, virtuellt, fysiskt och blandat lärande. Verktyget skall stödja verksamhetens nuvarande arbete med att planera, prioritera och följa upp utbildningsinsatser för individ, grupp/enhet och organisationen i sin helhet liksom möjliggöra löpande utveckling och proaktiva arbete utefter behov. Syftet är även en gemensam lärplattform för webbaserat lärande liksom möjlighet till statistikuttag och rapporter. Systemet ska möjliggöra snabb omställning och justering genom dagliga automatiserade överföringsprocesser och integrationer med andra system, liksom möjlighet till manuella körningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet har i nuläget en lösning implementerad sedan flera år. Som en del av upphandlingen ingår att nuvarande lösning ska överföras/konverteras till den nu upphandlande lösningen. Detta åtagande vad gäller resurser och kostnader ingår i denna upphandling.