Syftet med upphandlingen är att säkerställa en effektivare hantering av myndigheternas köp av externa utbildningar genom tydlig översikt och bättre styrning av kostnader, val av leverantörer och uppföljning.
Förmedlingstjänst ska ske i nära samarbete med Arbetsförmedlingen medarbetare varför stor vikt läggs vid förmågan till samspel och samarbete.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80500000 Utbildningstjänster, 80511000 Personalutbildning, 80530000 Yrkesutbildning, 98300000 Diverse tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen