657687-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Upphandling av lönehanteringssystem till Stockholm Vatten och Avfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av lönehanteringssystem till Stockholm Vatten och Avfall
BeskrivningDenna upphandling avser ett webbaserat lönehanteringssystem, en SaaS-lösning. Leverantören ska tillhandahålla tjänsten för Beställarens samtliga anställda. Beställaren planerar även att kunna utföra lönehanteringen åt STOKAB ett bolag inom Stockholms stad. Tillsammans berörs lönehantering vid avtalsstart för ca 850 anställda inom de båda bolagen varav ca 120 personer för STOKAB.
Intern identifierare23SVOA330
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUpphandling av lönehanteringssystem till Stockholm Vatten och Avfall