2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad om- och tillbyggnad av Hunnebohemmet
Beskrivning: Då det finns många utmaningar med denna entreprenad som avser en om- och tillbyggnad av vårdboende med inriktning demens, har kommunen valt konkurrenspräglad dialog för att få till en så bra samverkan - partnering för genomförande av entreprenaden. Arbete med att ta fram underlag till entreprenaden har skett i samverkan med Verksamheten (omsorg) och Fastighet (beställare) vilket kommer fortsätta under hela entreprenaden.
Intern identifierare: KA 2023/454
Typ av förfarande: Konkurrenspräglad dialog
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45112200 Borttagning av jordskikt, 45112400 Grävning, 45112500 Schaktning, 45112700 Landskapsplanering, 45113000 Tomtarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45215120 Byggnation av specialvårdsbyggnader, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262100 Arbete på byggnadsställning, 45262300 Betongarbeten, 45262400 Uppförande av stålkonstruktioner, 45262500 Murning och tegelläggning, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45262900 Balkongarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45320000 Isoleringsarbeten, 45321000 Värmeisoleringsarbeten, 45323000 Ljudisoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45350000 Maskintekniska installationer, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45440000 Målning och glassättning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000