657735-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Farmaceutiska tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsförsörjning - Karolinska Institutet
Referensnummer: 2-4299/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende läkemedelsförsörjning till Karolinska Institutet (KI).
Bakgrund
Karolinska Institutet söker en apoteksaktör som kan utveckla hanteringen av myndighetens läkemedelsanskaffning på ett säkert, hållbart och legalt sätt.
Den beräknade årliga volymen är ca 3 - 4 MSEK men viss osäkerhet råder kring volymen utifrån de variationer i KI`s forskningsverksamhet som råder. Den uppskattade årsvolymen ska på intet sätt anses vara bindande för KI.
KI avser att teckna ett ramavtal med en leverantör utifrån de krav och den utvärderingsmodell som anges i detta förfrågningsunderlag.