Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av finansiell data avseende banker och finansiella institut
Referensnummer: Dnr 2020-01399
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72320000 Databastjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I arbetet med finansiell stabilitet och löpande riskbedömning av den svenska banksektorn behöver Riksbanken tillgång till information och finansiell data för svenska banker och en jämförelsegrupp av europeiska/internationella banker. Riksbanken avser därför teckna avtal med Standard & Poor (S&P) för att få tillgång till deras databas. Riksbanken har idag avtal med bland annat Macrobond, Markit och Bloomberg för inhämtning av olika typer av information och data. Alla dessa aktörer utgör konkurrenter till S&P. S&Ps Market Intelligence-tjänster och produkter utgör ett viktigt komplement till Riksbankens arbete och Riksbanken kan inte se att det finns någon annan aktör som kan erbjuda motsvarande tjänster.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48463000 Programvara för statistik, 48610000 Databassystem, 48810000 Informationssystem, 72212463 Programvaruutvecklingstjänster för statistik, 79330000 Statistiktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
- Finansiell data som inkluderar data kopplad till balansräkning, resultaträkning och relevanta nyckeltal avseende banker och andra relevanta finansiella institut, inklusive icke-publika estimat från aktieanalytiker och regulatorisk data.
- Kreditbetyg för enskilda banker och andra relevanta finansiella institut, såsom försäkringsbolag.
- Aggregerad finansiell data för banksektorn i enskilda länder ska tillhandahållas (minst för Sverige, EU samt USA).
- Frekventa rapporter och bedömningar från kreditvärderingsinstitut som möjliggör att kvalitativt följa särskilda händelser i en bank och/eller grupp av banker.