657886-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Gustavsberg: Tillagning av måltider
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matlådor för äldre och personer med funktionsvariationer
Referensnummer: 2021VON/0120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55322000 Tillagning av måltider
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar tillagning och distribution av matlådor för äldre och personer med funktionsvariationer som har beviljats den biståndsbedömda insatsen Matdistribution i Värmdö kommun.
Uppdraget ska genomföras för de personer (Kunder) som har den biståndsbedömda insatsen Matdistribution. Kunden väljer rätter från en av leverantören tillhandahållen matsedel, varefter kunden beställer matlådorna från leverantören. I den mån kunden själv inte kan göra beställningen görs den med hjälp av den hemtjänstutförare som kunden har. Leverans av matlådorna sker en gång i veckan. Matlådor till kunder som själva inte kan ta emot dem levereras till angiven hemtjänstlokal och placeras på angiven plats. De personer som får insatsen beviljad är yngre eller äldre personer med funktionsvariationer.
Leverantören måste vara medveten om att det i vissa fall tar något längre tid att t.ex. öppna dörren vid leverans.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55322000 Tillagning av måltider, 55521200 Måltidsleveranser, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen