657916-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Henån: Byggnation av avloppsreningsverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ellös Avloppsreningsverk - Utbyggnad
Referensnummer: Dnr. 85-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Orust framtida avloppsrening skall byggas! Orust kommun är en samhällsbyggare i framkant som driver och utvecklar vatten och avfallstjänster med miljöfokus. Varje dag, året runt, förser vi tusentals Orust-bor med rent och gott kranvatten, renar avloppsvatten och ser till att avfallet tas om hand. Tillsammans med invånare och företag arbetar vi för att Orust ska bli en hållbar kommun i världsklass. Vi inbjuder nu leverantörer att lämna anbud avseende om- och tillbyggnad av Ellös avloppsreningsverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232430 Vattenrening, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45252200 Utrustning till reningsverk, 45252210 Byggnation av vattenreningsverk, 45332200 VA-arbeten, 45350000 Maskintekniska installationer, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen