See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: E1 Totalentreprenad Etapp 1, Halltorp Kalmar
Beskrivning: Specialfastigheter kommer att bygga och äga en ny kriminalvårdsanstalt med säkerhetsklass 2 i Halltorp, några mil söder om Kalmar. Anstalten kommer att vara ca 50 000 kvm BTA och markområdet omfattar 120 000 kvm. Denna upphandling avser mark-, husbyggnads-, värme- och sanitets-, luftbehandlingsarbeten och elinstallationer för uppförandet av Omlastningscentralen, Personalbyggnaden och Teknikbyggnaden.
Intern identifierare: SPF2025-036
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: E1 Totalentreprenad Etapp 1, Halltorp Kalmar