658184-2023 - PlaneringSverige-Vänersborg: Farmaceutiska tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Extemporetillverkning
Referensnummer: RS 2023-04274
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
*Request for information*
Sjukvårdsapotek VGR har 4 enheter för tillverkning av extemporeläkemedel med ett 50-tal anställda. Dessa enheter försörjer alla VGRs sjukhusförvaltningar med extemporeläkemedel, främst cytostatika men även diverse andra sterila extemporeläkemedel.
System för Extemporetillverkning - Tillverkning med individanpassnin på apotek av läkemedel för ett visst tillfälle för viss patient eller viss vårdenhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel, 33680000 Farmaceutiska artiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västra Götalandsregionen (VGR) avser att påbörja upphandling av systemstöd till Sjukvårdsapotek VGR för extemporetillverkning av läkemedel.
Syftet med inbjudan till Request for Information (RFI)/Produktvisning är att ge VGR information/produktinformation i förberedelserna med att skapa ett tydligt, transparant och proportionerligt upphandlingsdokument.
RFI/Produktpresentation är ett strukturerat sätt för en upphandlande myndighet att samla information om tillgängliga varor och/eller tjänster på marknaden samt att få information om möjliga lösningar och eventuella begränsningar inom ett eller flera områden.
Som en del i processen bjuder VGR härmed in till produktpresentation där Ni som leverantör får möjlighet att presentera Era produkter för vår upphandlingsgrupp.