65837-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av chefsstöd till Högskolan Dalarna
Referensnummer: HDa 2.5-2023/84
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av chefsstöd till Högskolan Dalarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 75131100 Allmänna personaltjänster för staten, 79632000 Utbildning av personal, 79633000 Personalutveckling, 79998000 Coachning, 80532000 Chefsutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till att få kompetens avseende chefsstöd för chefer inom Högskolan Dalarna. Det är i dagsläget 49 chefer och ledare vid högskolan som erbjuds möjlighet till individuellt chefsstöd. Respektive chef har möjlighet att, men måste inte, disponera tio timmars chefsstöd per år.
Följande tjänster efterfrågas i denna upphandling:
·       Allmänt situationsanpassat samtalsstöd och hjälp till reflektion för personen i sin roll som chef och ledare i relation till medarbetare, kollegor och hela organisationen.
·       Coachande samtal
·       I viss mån vid behov, enskild utbildning i verktyg och teorier att använda i sin roll som chef och ledare.
·       Kortare avstämning, rådgivning och stöd via telefon eller mejl vid brådskande behov.