658453-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsanläggning – Selma 2, Kv 2 - Nyproduktion bostäder
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Selma 2, Kv 2 - Nyproduktion bostäder
Beskrivning: Inom detaljplaneområdet, mellan Backadalsgatan och Wadköpingsgatan, planerar Egnahemsbolaget och Framtiden Byggutveckling AB inom projektet Selma 2 att bygga ca 750 nya bostäder fördelat på 11 kvarter. Denna upphandling omfattar kvarter 2 som består av 140 lägenheter i 2-7 plan samt 8 BmSS-lägenheter och underliggande garage om drygt 100 platser. Upphandlingen innefattar även utbyggnad av kvartersgata och ca 50 markparkeringar. Entreprenaden kommer att utföras som en totalentreprenad till fast pris.
Intern identifierare: 24/5
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000