658468-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verkstadstjänster för Fordon
Referensnummer: 23/101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp leverantör för verkstadstjänster inom kategorin, fordon.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende verkstadstjänster för fordon.
Omfattning
Beställaren handlar upp leverantör för löpande verkstadstjänster av såväl lätta som tunga fordon.
Beställaren har ca. 1 000 st lätta fordon, som till huvudsak består av personbilar och lätta lastbilar av märkena VW, Seat, Peugeot, Renault, Nissan och Ford.Beställaren har ca. 100 tunga fordon och maskiner, som består av lastbilar Volvo och Scania samt diverse maskiner så som redskapsbärare, hjullastare, spridare och traktorer.
Verkstadstjänsterna gäller inte för reparationer av fordon under garantitid.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 20 000 000 kr.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50111000 Skötsel, reparation och underhåll av bilpark, 50112000 Reparation och underhåll av bilar, 50112100 Reparation av bilar, 50114000 Reparation och underhåll av lastbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 1,25 x uppskattat värde.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.
Avropsberättigade bolag är:
Jönköping Energi AB med dotterbolag. (ca. 1 000 000 kr/år)