658488-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar – Hagryd-Dala etapp 2
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelHagryd-Dala etapp 2
BeskrivningVäghållare: Väghållare för Hagryd Dalavägen (upp till korsning med Knipemystvägen), Mossängsvägen, Dalagårdsvägen, Dalslingans väg, Lugnets väg och Kvarndammsvägen är Hagryd Dala Samfällighetsförening Väghållare för Sannå Dalavägen är Sannå-Dalavägens vägsamfällighet Väghållare för Hagryd Dalavägen (från korsning med Knipemystvägen upp till Hagryd Dalavägen 77) är Bråtens Samfällighetsförening.
Intern identifierare2024-00407
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelObligatoriska krav
BeskrivningUtbyggnad av VA- ledningar (7 km), 6 spillvattenpumpstationer med överbyggnad och en tryckstegringstation för dricksvatten. Entreprenaden omfattar utbyggnad till cirka 160 fastigheter. Området har inget kommunalt VA-nät utan utgörs av enskilda avlopp och dricksvattenbrunnar samt privata VA-ledningssystem.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAMA AF 21 AB04
BeskrivningObjektet avser: Utbyggnad av VA- ledningar (7 km), 6 spillvattenpumpstationer med överbyggnad och en tryckstegringstation för dricksvatten. Entreprenaden omfattar utbyggnad till cirka 160 fastigheter. Området har inget kommunalt VA-nät utan utgörs av enskilda avlopp och dricksvattenbrunnar samt privata VA-ledningssystem. Syfte och mål - Möjliggöra anslutning till kommunalt VA för cirka 160 fastigheter. - VA-utbyggnad minskar övergödning och gynnar vattenkvaliteten i hav, sjöar, vattendrag och grundvatten. - VA-utbyggnad bidrar till minskade hälsorisker och rättvisare förutsättningar för VA-anslutning. - VA-utbyggnad medför ökad tillgång till kommunalt VA och möjliggör framtida bebyggelse med anslutning till kommunalt VA. Dessa uppgifter utgör ej underlag för anbud utan är endast en översiktlig information om objektets innehåll. Omfattning i detalj beskrivs i övriga delar av förfrågningsunderlaget.