658504-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fartyg och båtar – Arbetsbåt
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arbetsbåt
Beskrivning: FMV T&E Marin bedriver verksamhet längs Sveriges kust, där marina system och materiel främst provas och utvärderas på uppdrag av Försvarsmakten, men även för industrin och civila kunder. Upphandlingen syftar till att etablera en arbetsbåtsförmåga som kan stödja FMV T&E Marins verksamhet inom verifiering och validering av marina system. Arbetsbåten kommer att användas året runt i samband med provning, tester och övningsverksamhet och utgör därmed en viktig förutsättning för att kunna genomföra och upprätthålla denna verksamhet.
Intern identifierare: 26FMVU3274
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34500000 Fartyg och båtar
Ytterligare klassificering (cpv): 34520000 Båtar, 34521000 Specialbåtar, 34521100 Bevakningsbåtar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: FMV T&E Marin bedriver verksamhet runt Sveriges kust där främst system och materiel provas åt Försvarsmakten, men även åt industrin samt civila kunder. Upphandlingen syftar till att upprätta en förmåga med arbetsbåt för att kunna stödja FMV T&E Marin i sitt arbete med verifiering och validering av marina system. Båten kommer nyttjas året runt i prov- test- och övningsverksamhet och är därför förutsättningsskapande för att genomföra denna typ av verksamhet.
Intern identifierare: Arbetsbåt